Audio-Technica Cartridge Headshell, Silver (AT-HS10SV)
Product image 1
AT-HS10SV
The lightweight aluminum AT-HS10SV is a universal ½"-mount headshell for 4-pin turntable cartridges. Featuring an aluminum die-cast body, the AT-HS10 is designed to keep vibration to the bare minimum. The finger lift is positioned near the front of headshell to enable precise placement of the stylus onto the record. The headshell is equipped with gold-plated lead wires for lossless signal transmission and comes with mounting screws. Available in black (AT-HS10BK) and silver (AT-HS10SV). Specifications Material: Aluminum Connector: Aluminum Weight: 10.0 g (0.4 oz), excluding lead wire Dimensions: 13.7 mm (0.5") H × 21.0 mm (0.8") W × 52.0 mm (2.0") D Accessories: Installation screws (16 mm × 2, 10 mm × 2), Nuts x 2, Plastic washers x 2