Audio-Technica AT-LPW40WN Fully Manual Belt-Drive Turntable (AT-LPW40WN)
Product image 1
1 / 5
AT-LPW40WN
  • Fully manual, belt-drive operation with two speeds: 33-1/3 and 45 RPM
  • Motor features a speed-sensor system to maintain accurate platter rotation speed
  • Fully manual operation
  • Adjustable dynamic anti-skate control
  • Professional anti-resonance, die-cast aluminum platter with rubber mat
  • Straight carbon-fiber tonearm with hydraulically damped lift control and lockable rest
  • Anti-resonance MDF (medium density fiberboard) plinth with walnut simulated wood veneer
  • Built-in switchable phono pre-amplifier for phono or line-level output
  • AC adapter handles AC/DC conversion outside of the chassis, reducing noise in the signal chain
Turntable
Type Belt-drive manual turntable
Motor DC servo with Active Speed Stabilization
Drive Method Belt drive
Speeds 33-1/3 RPM, 45 RPM
Turntable Platter Die-cast aluminum
Wow and Flutter < 0.15% WRMS (33 RPM) at 3 kHz
Signal-to-Noise Ratio >60dB
Output Level Pre-amp “PHONO”: 4.0 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec Pre-amp “LINE”: 200 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Phono Pre-Amp Gain 35 dB nominal, RIAA equalized
Power Supply Requirements 100-240 V, 50/60 Hz, 0.5 A Max.
Dimensions 420.0 mm (16.53") W x 340.0 mm (13.38") D x 116.9 mm (4.6") H