
Audio-Technica AT-VM520xEB/H Headshell/Cartridge Combo Kit, Elliptical Bonded
AT-VM520xEB/H
The AT-VM520xEB/H combo kit includes the AT-VM520xEB elliptical bonded dual moving magnet cartridge premounted on the AT-LT10 universal 1/2"-mount headshell. The AT-VM520xEB is part of the updated AT-VMx series, which introduces material and design changes to further refine the VM sound, offering responsive playback that is especially sensitive to the dynamism of musical expression.
Features
AT-VM520xEB Dual Moving Magnet Cartridge
- AT-VMx dual moving magnet cartridge with 0.3 x 0.7 mil elliptical bonded stylus
- 0.3 x 0.7 mil elliptical bonded stylus tracks the record groove with accuracy for outstanding audio reproduction
- Paratoroidal coils improve generating efficiency for enhanced channel separation, channel balance, and transient response
- PCUHD (Pure Copper Ultra High Drawability) coils – and fewer coil turns – deliver highly responsive, three-dimensional sound reproduction with excellent transient response
- Center shield plate between the left and right channels reduces crosstalk for clear stereo sound
- Threaded inserts make cartridge easier to mount, especially to integrated tonearms
- V-cut in the flip-up stylus protector shows stylus position, serving as a guide for lowering the stylus onto a record
- Durable low-resonance polymer housing
- Aluminum cantilever
- Compatible with any turntable headshell that accepts 1/2" cartridges
- Compatible with most AT-VMx series replacement styli,* offering a wide choice of options for every budget and application
*Excludes mono models
AT-LT10 Universal Headshell
- Universal ½"-mount headshell for 4-pin turntable cartridges with or without threaded inserts
- Ultra-lightweight aluminum die-cast body keeps vibration to the bare minimum
- Elongated through holes enable precise cartridge positioning and overhang adjustment
- OFC (oxygen-free copper) lead wires for exceptional sound quality
- Slip-resistant finger lift allows stylus to be placed precisely on the record
- Includes mounting screws
Specifications
| Cartridge & Stylus | |
|---|---|
| Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Channel Separation | 24 dB (1 kHz) |
| Vertical Tracking Angle | 20° |
| Tracking Force | 1.8 to 2.2 g (2.0 g standard) |
| Stylus Construction | Elliptical bonded |
| Recommended Load Impedance | 47 k ohms |
| Coil Impedance | 3.2 k ohms (1 kHz) |
| DC Resistance | 750 ohms |
| Coil Inductance | 480 mH (1 kHz) |
| Output Voltage | 5.0 mV (1 kHz, 5 cm/sec.) |
| Output Balance | 1.5 dB (1 kHz) |
| Cantilever | Aluminum pipe |
| Static Compliance | 23 × 10-6 cm/dyne |
| Dynamic Compliance | 7 × 10-6 cm/dyne (100 Hz) |
| Dimensions | 67.4 mm (2.7”) × 18.5 mm (0.73”) × 21.5 mm (0.85”) (H × W × D) |
| Recommended Load Capacitance | 150 to 250 pF |
| Replacement Stylus | AT-VMN20xEB* (sold separately) |
| Stylus Curvature Radius | 0.3 × 0.7 mil |
| Type | VM |
| Weight | 18.3 g (0.65 oz) |
| Notes | *The replacement stylus of this product is used for AT-VMx series products. In this series, we offer replacement styli with different stylus tip structures and point shapes. For product improvement, the product is subject to modification without notice. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
AT-VM520xEB/H
The AT-VM520xEB/H combo kit includes the AT-VM520xEB elliptical bonded dual moving magnet cartridge premounted on the AT-LT10 universal 1/2"-mount headshell. The AT-VM520xEB is part of the updated AT-VMx series, which introduces material and design changes to further refine the VM sound, offering responsive playback that is especially sensitive to the dynamism of musical expression.
Features
AT-VM520xEB Dual Moving Magnet Cartridge
- AT-VMx dual moving magnet cartridge with 0.3 x 0.7 mil elliptical bonded stylus
- 0.3 x 0.7 mil elliptical bonded stylus tracks the record groove with accuracy for outstanding audio reproduction
- Paratoroidal coils improve generating efficiency for enhanced channel separation, channel balance, and transient response
- PCUHD (Pure Copper Ultra High Drawability) coils – and fewer coil turns – deliver highly responsive, three-dimensional sound reproduction with excellent transient response
- Center shield plate between the left and right channels reduces crosstalk for clear stereo sound
- Threaded inserts make cartridge easier to mount, especially to integrated tonearms
- V-cut in the flip-up stylus protector shows stylus position, serving as a guide for lowering the stylus onto a record
- Durable low-resonance polymer housing
- Aluminum cantilever
- Compatible with any turntable headshell that accepts 1/2" cartridges
- Compatible with most AT-VMx series replacement styli,* offering a wide choice of options for every budget and application
*Excludes mono models
AT-LT10 Universal Headshell
- Universal ½"-mount headshell for 4-pin turntable cartridges with or without threaded inserts
- Ultra-lightweight aluminum die-cast body keeps vibration to the bare minimum
- Elongated through holes enable precise cartridge positioning and overhang adjustment
- OFC (oxygen-free copper) lead wires for exceptional sound quality
- Slip-resistant finger lift allows stylus to be placed precisely on the record
- Includes mounting screws
Specifications
| Cartridge & Stylus | |
|---|---|
| Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Channel Separation | 24 dB (1 kHz) |
| Vertical Tracking Angle | 20° |
| Tracking Force | 1.8 to 2.2 g (2.0 g standard) |
| Stylus Construction | Elliptical bonded |
| Recommended Load Impedance | 47 k ohms |
| Coil Impedance | 3.2 k ohms (1 kHz) |
| DC Resistance | 750 ohms |
| Coil Inductance | 480 mH (1 kHz) |
| Output Voltage | 5.0 mV (1 kHz, 5 cm/sec.) |
| Output Balance | 1.5 dB (1 kHz) |
| Cantilever | Aluminum pipe |
| Static Compliance | 23 × 10-6 cm/dyne |
| Dynamic Compliance | 7 × 10-6 cm/dyne (100 Hz) |
| Dimensions | 67.4 mm (2.7”) × 18.5 mm (0.73”) × 21.5 mm (0.85”) (H × W × D) |
| Recommended Load Capacitance | 150 to 250 pF |
| Replacement Stylus | AT-VMN20xEB* (sold separately) |
| Stylus Curvature Radius | 0.3 × 0.7 mil |
| Type | VM |
| Weight | 18.3 g (0.65 oz) |
| Notes | *The replacement stylus of this product is used for AT-VMx series products. In this series, we offer replacement styli with different stylus tip structures and point shapes. For product improvement, the product is subject to modification without notice. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Description
AT-VM520xEB/H
The AT-VM520xEB/H combo kit includes the AT-VM520xEB elliptical bonded dual moving magnet cartridge premounted on the AT-LT10 universal 1/2"-mount headshell. The AT-VM520xEB is part of the updated AT-VMx series, which introduces material and design changes to further refine the VM sound, offering responsive playback that is especially sensitive to the dynamism of musical expression.
Features
AT-VM520xEB Dual Moving Magnet Cartridge
- AT-VMx dual moving magnet cartridge with 0.3 x 0.7 mil elliptical bonded stylus
- 0.3 x 0.7 mil elliptical bonded stylus tracks the record groove with accuracy for outstanding audio reproduction
- Paratoroidal coils improve generating efficiency for enhanced channel separation, channel balance, and transient response
- PCUHD (Pure Copper Ultra High Drawability) coils – and fewer coil turns – deliver highly responsive, three-dimensional sound reproduction with excellent transient response
- Center shield plate between the left and right channels reduces crosstalk for clear stereo sound
- Threaded inserts make cartridge easier to mount, especially to integrated tonearms
- V-cut in the flip-up stylus protector shows stylus position, serving as a guide for lowering the stylus onto a record
- Durable low-resonance polymer housing
- Aluminum cantilever
- Compatible with any turntable headshell that accepts 1/2" cartridges
- Compatible with most AT-VMx series replacement styli,* offering a wide choice of options for every budget and application
*Excludes mono models
AT-LT10 Universal Headshell
- Universal ½"-mount headshell for 4-pin turntable cartridges with or without threaded inserts
- Ultra-lightweight aluminum die-cast body keeps vibration to the bare minimum
- Elongated through holes enable precise cartridge positioning and overhang adjustment
- OFC (oxygen-free copper) lead wires for exceptional sound quality
- Slip-resistant finger lift allows stylus to be placed precisely on the record
- Includes mounting screws
Specifications
| Cartridge & Stylus | |
|---|---|
| Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Channel Separation | 24 dB (1 kHz) |
| Vertical Tracking Angle | 20° |
| Tracking Force | 1.8 to 2.2 g (2.0 g standard) |
| Stylus Construction | Elliptical bonded |
| Recommended Load Impedance | 47 k ohms |
| Coil Impedance | 3.2 k ohms (1 kHz) |
| DC Resistance | 750 ohms |
| Coil Inductance | 480 mH (1 kHz) |
| Output Voltage | 5.0 mV (1 kHz, 5 cm/sec.) |
| Output Balance | 1.5 dB (1 kHz) |
| Cantilever | Aluminum pipe |
| Static Compliance | 23 × 10-6 cm/dyne |
| Dynamic Compliance | 7 × 10-6 cm/dyne (100 Hz) |
| Dimensions | 67.4 mm (2.7”) × 18.5 mm (0.73”) × 21.5 mm (0.85”) (H × W × D) |
| Recommended Load Capacitance | 150 to 250 pF |
| Replacement Stylus | AT-VMN20xEB* (sold separately) |
| Stylus Curvature Radius | 0.3 × 0.7 mil |
| Type | VM |
| Weight | 18.3 g (0.65 oz) |
| Notes | *The replacement stylus of this product is used for AT-VMx series products. In this series, we offer replacement styli with different stylus tip structures and point shapes. For product improvement, the product is subject to modification without notice. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















