
Audio-Technica ATH-M20x Professional Monitor Headphones, Black (ATH-M20X)
ATH-M20x
The ATH-M20x over-ear wired headphones include all the features you need, making them the perfect entry level studio headphones. Designed for tracking and monitoring, with 40 mm drivers and tuned for enhanced low-frequency performance, these closed-back headphones deliver a critically acclaimed audio experience.
- Advanced build quality and engineering
- 40 mm drivers with rare earth magnets and copper-clad aluminum wire voice coils
- Tuned for enhanced low-frequency performance
- Circumaural design contours around the ears for excellent sound isolation in loud environments
- Convenient single-side cable exit
- Designed for studio tracking and mixing
| Headphones | |
|---|---|
| Type | Closed-back dynamic |
| Driver Diameter | 40 mm |
| Frequency Response | 15 - 20,000 Hz |
| Maximum Input Power | 700 mW at 1 kHz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Impedance | 47 ohms |
| Weight | 190 g (6.7 oz), without cable and connector |
| Cable | 3.0 m (9.8'), straight, left-side exit |
| Magnet | Neodymium |
| Voice Coil | Copper-clad aluminum wire |
| Accessories Included | 6.3 mm (1/4") snap-on adapter |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
ATH-M20x
The ATH-M20x over-ear wired headphones include all the features you need, making them the perfect entry level studio headphones. Designed for tracking and monitoring, with 40 mm drivers and tuned for enhanced low-frequency performance, these closed-back headphones deliver a critically acclaimed audio experience.
- Advanced build quality and engineering
- 40 mm drivers with rare earth magnets and copper-clad aluminum wire voice coils
- Tuned for enhanced low-frequency performance
- Circumaural design contours around the ears for excellent sound isolation in loud environments
- Convenient single-side cable exit
- Designed for studio tracking and mixing
| Headphones | |
|---|---|
| Type | Closed-back dynamic |
| Driver Diameter | 40 mm |
| Frequency Response | 15 - 20,000 Hz |
| Maximum Input Power | 700 mW at 1 kHz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Impedance | 47 ohms |
| Weight | 190 g (6.7 oz), without cable and connector |
| Cable | 3.0 m (9.8'), straight, left-side exit |
| Magnet | Neodymium |
| Voice Coil | Copper-clad aluminum wire |
| Accessories Included | 6.3 mm (1/4") snap-on adapter |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Original: $7,500.00
-70%$7,500.00
$2,250.00Description
ATH-M20x
The ATH-M20x over-ear wired headphones include all the features you need, making them the perfect entry level studio headphones. Designed for tracking and monitoring, with 40 mm drivers and tuned for enhanced low-frequency performance, these closed-back headphones deliver a critically acclaimed audio experience.
- Advanced build quality and engineering
- 40 mm drivers with rare earth magnets and copper-clad aluminum wire voice coils
- Tuned for enhanced low-frequency performance
- Circumaural design contours around the ears for excellent sound isolation in loud environments
- Convenient single-side cable exit
- Designed for studio tracking and mixing
| Headphones | |
|---|---|
| Type | Closed-back dynamic |
| Driver Diameter | 40 mm |
| Frequency Response | 15 - 20,000 Hz |
| Maximum Input Power | 700 mW at 1 kHz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Impedance | 47 ohms |
| Weight | 190 g (6.7 oz), without cable and connector |
| Cable | 3.0 m (9.8'), straight, left-side exit |
| Magnet | Neodymium |
| Voice Coil | Copper-clad aluminum wire |
| Accessories Included | 6.3 mm (1/4") snap-on adapter |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















