
Audio-Technica Cardioid Condenser Instrument Microphone (AE5100)
AE5100
- Large-diaphragm capsule delivers accurate and natural response
- Low-profile design permits innovative placement options previously unattainable with a large-diaphragm condenser
- Cardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Robust design for enduring dependability on the road
- Includes isolation clamp for shock protection, secure mounting and easy positioning
- Integral 80 Hz HPF switch and 10 dB pad
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Fixed-charge back plate, permanently polarized condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 20-20,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -36 dB (15.8 mV) re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 148 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 158 dB SPL with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 11 dB SPL |
| Dynamic Range | 137 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 83 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 11-52V DC, 3.2 mA typical |
| Switches | High-pass filter; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 5.0 oz (143 g) |
| Dimensions | 5.85" (148.5 mm) long, 1.02" (26.0 mm) maximum diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8471 isolation clamp for 5/8"-27 threaded stands; 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter; AT8136 windscreen; soft protective pouch |
| Audio-Technica Case Style | S4 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
AE5100
- Large-diaphragm capsule delivers accurate and natural response
- Low-profile design permits innovative placement options previously unattainable with a large-diaphragm condenser
- Cardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Robust design for enduring dependability on the road
- Includes isolation clamp for shock protection, secure mounting and easy positioning
- Integral 80 Hz HPF switch and 10 dB pad
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Fixed-charge back plate, permanently polarized condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 20-20,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -36 dB (15.8 mV) re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 148 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 158 dB SPL with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 11 dB SPL |
| Dynamic Range | 137 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 83 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 11-52V DC, 3.2 mA typical |
| Switches | High-pass filter; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 5.0 oz (143 g) |
| Dimensions | 5.85" (148.5 mm) long, 1.02" (26.0 mm) maximum diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8471 isolation clamp for 5/8"-27 threaded stands; 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter; AT8136 windscreen; soft protective pouch |
| Audio-Technica Case Style | S4 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Description
AE5100
- Large-diaphragm capsule delivers accurate and natural response
- Low-profile design permits innovative placement options previously unattainable with a large-diaphragm condenser
- Cardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Robust design for enduring dependability on the road
- Includes isolation clamp for shock protection, secure mounting and easy positioning
- Integral 80 Hz HPF switch and 10 dB pad
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Fixed-charge back plate, permanently polarized condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 20-20,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -36 dB (15.8 mV) re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 148 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 158 dB SPL with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 11 dB SPL |
| Dynamic Range | 137 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 83 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 11-52V DC, 3.2 mA typical |
| Switches | High-pass filter; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 5.0 oz (143 g) |
| Dimensions | 5.85" (148.5 mm) long, 1.02" (26.0 mm) maximum diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8471 isolation clamp for 5/8"-27 threaded stands; 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter; AT8136 windscreen; soft protective pouch |
| Audio-Technica Case Style | S4 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















