
Audio-Technica Cardioid Condenser Microphone (AT4033A)
AT4033a
The AT4033a is the same microphone as the AT4033/CL. The AT4033a comes equipped with the AT8449a shock mount whereas the AT4033/CL included the AT8449 shock mount.
- Transformerless circuitry virtually eliminates low-frequency distortion and provides superior correlation of high-speed transients
- Precision-machined, nickel-plated brass, acoustic element baffle provides enhanced element stability and optimal sensitivity
- The 2-micron-thick, vapor-deposited gold diaphragm undergoes a five-step aging process so that the optimum characteristics achieved remain constant over years of use
- Floating-construction capsule assembly provides isolation from noise and vibration
- Open acoustical environment of the symmetrical housing assembly minimizes unwanted internal reflections
- State-of-the-art surface-mount electronics ensure compliance with A-T's stringent consistency and reliability standards
- Custom shock mount provides superior isolation
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Fixed-charge back plate, permanently polarized condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 30-20,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -32 dB (25.1 mV) re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 145 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 155 dB SPL, with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 17 dB SPL |
| Dynamic Range | 128 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 77 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 48V DC, 3.2 mA typical |
| Switches | Flat, roll-off; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 13.4 oz (380 g) |
| Dimensions | 6.69" (170.0 mm) long, 2.10" (53.4 mm) maximum body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8449a shock mount for 5/8"-27 threaded stands; microphone dust cover; protective carrying case |
| Audio-Technica Case Style | R1 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
AT4033a
The AT4033a is the same microphone as the AT4033/CL. The AT4033a comes equipped with the AT8449a shock mount whereas the AT4033/CL included the AT8449 shock mount.
- Transformerless circuitry virtually eliminates low-frequency distortion and provides superior correlation of high-speed transients
- Precision-machined, nickel-plated brass, acoustic element baffle provides enhanced element stability and optimal sensitivity
- The 2-micron-thick, vapor-deposited gold diaphragm undergoes a five-step aging process so that the optimum characteristics achieved remain constant over years of use
- Floating-construction capsule assembly provides isolation from noise and vibration
- Open acoustical environment of the symmetrical housing assembly minimizes unwanted internal reflections
- State-of-the-art surface-mount electronics ensure compliance with A-T's stringent consistency and reliability standards
- Custom shock mount provides superior isolation
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Fixed-charge back plate, permanently polarized condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 30-20,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -32 dB (25.1 mV) re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 145 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 155 dB SPL, with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 17 dB SPL |
| Dynamic Range | 128 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 77 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 48V DC, 3.2 mA typical |
| Switches | Flat, roll-off; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 13.4 oz (380 g) |
| Dimensions | 6.69" (170.0 mm) long, 2.10" (53.4 mm) maximum body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8449a shock mount for 5/8"-27 threaded stands; microphone dust cover; protective carrying case |
| Audio-Technica Case Style | R1 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Description
AT4033a
The AT4033a is the same microphone as the AT4033/CL. The AT4033a comes equipped with the AT8449a shock mount whereas the AT4033/CL included the AT8449 shock mount.
- Transformerless circuitry virtually eliminates low-frequency distortion and provides superior correlation of high-speed transients
- Precision-machined, nickel-plated brass, acoustic element baffle provides enhanced element stability and optimal sensitivity
- The 2-micron-thick, vapor-deposited gold diaphragm undergoes a five-step aging process so that the optimum characteristics achieved remain constant over years of use
- Floating-construction capsule assembly provides isolation from noise and vibration
- Open acoustical environment of the symmetrical housing assembly minimizes unwanted internal reflections
- State-of-the-art surface-mount electronics ensure compliance with A-T's stringent consistency and reliability standards
- Custom shock mount provides superior isolation
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Fixed-charge back plate, permanently polarized condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 30-20,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -32 dB (25.1 mV) re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 145 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 155 dB SPL, with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 17 dB SPL |
| Dynamic Range | 128 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 77 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 48V DC, 3.2 mA typical |
| Switches | Flat, roll-off; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 13.4 oz (380 g) |
| Dimensions | 6.69" (170.0 mm) long, 2.10" (53.4 mm) maximum body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8449a shock mount for 5/8"-27 threaded stands; microphone dust cover; protective carrying case |
| Audio-Technica Case Style | R1 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















