
Audio-Technica Cardioid Condenser Stereo Microphone (ATR6250X)
ATR6250x
- High-quality stereo pickup in a single mic
- Plugs into your camera or audio recorder
- Rugged construction with conveniently located on/off switch
- Includes short camera cable (3.5 mm stereo to 3.5 mm stereo) and long recording cable (3.5 mm stereo to dual 3.5 mm mono)
- Also includes a professional camera shoe mount, interchangeable mic-stand base, foam windscreen, two 6.3 mm (1/4") mono adapters, and AA battery
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Stereo condenser |
| Polar Pattern | Dual cardioid |
| Frequency Response | 70 – 18,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -50 dB |
| Output Impedance | 600 ohms |
| Battery Type | 1.5V AA/UM3 |
| Switches | On/off |
| Weight | 79 g (2.8 oz) without cable |
| Cable | Camera Cable: 0.2 m (8") long, 3.5 mm (1/8") stereo to 3.5 mm (1/8") stereo Recording Cable: 3 m (9.8') long, 3.5 mm (1/8") stereo to two 3.5 mm (1/8") mono plugs |
| Accessories Included | Professional camera shoe mount; interchangeable mic-stand base; foam windscreen; two 6.3 mm (1/4") mono adapters; AA battery |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
ATR6250x
- High-quality stereo pickup in a single mic
- Plugs into your camera or audio recorder
- Rugged construction with conveniently located on/off switch
- Includes short camera cable (3.5 mm stereo to 3.5 mm stereo) and long recording cable (3.5 mm stereo to dual 3.5 mm mono)
- Also includes a professional camera shoe mount, interchangeable mic-stand base, foam windscreen, two 6.3 mm (1/4") mono adapters, and AA battery
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Stereo condenser |
| Polar Pattern | Dual cardioid |
| Frequency Response | 70 – 18,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -50 dB |
| Output Impedance | 600 ohms |
| Battery Type | 1.5V AA/UM3 |
| Switches | On/off |
| Weight | 79 g (2.8 oz) without cable |
| Cable | Camera Cable: 0.2 m (8") long, 3.5 mm (1/8") stereo to 3.5 mm (1/8") stereo Recording Cable: 3 m (9.8') long, 3.5 mm (1/8") stereo to two 3.5 mm (1/8") mono plugs |
| Accessories Included | Professional camera shoe mount; interchangeable mic-stand base; foam windscreen; two 6.3 mm (1/4") mono adapters; AA battery |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Original: $480.00
-70%$480.00
$144.00Description
ATR6250x
- High-quality stereo pickup in a single mic
- Plugs into your camera or audio recorder
- Rugged construction with conveniently located on/off switch
- Includes short camera cable (3.5 mm stereo to 3.5 mm stereo) and long recording cable (3.5 mm stereo to dual 3.5 mm mono)
- Also includes a professional camera shoe mount, interchangeable mic-stand base, foam windscreen, two 6.3 mm (1/4") mono adapters, and AA battery
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Stereo condenser |
| Polar Pattern | Dual cardioid |
| Frequency Response | 70 – 18,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -50 dB |
| Output Impedance | 600 ohms |
| Battery Type | 1.5V AA/UM3 |
| Switches | On/off |
| Weight | 79 g (2.8 oz) without cable |
| Cable | Camera Cable: 0.2 m (8") long, 3.5 mm (1/8") stereo to 3.5 mm (1/8") stereo Recording Cable: 3 m (9.8') long, 3.5 mm (1/8") stereo to two 3.5 mm (1/8") mono plugs |
| Accessories Included | Professional camera shoe mount; interchangeable mic-stand base; foam windscreen; two 6.3 mm (1/4") mono adapters; AA battery |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















