
Audio-Technica Cardioid Dynamic Handheld Microphone (AE4100)
AE4100
- Destined to be the next classic
- Optimized for the stage with excellent isolation properties
- The back-cavity assembly “floats” inside the handle shell, providing exceptional isolation from handling noise
- Superior anti-shock engineering for low handling noise
- Multi-stage grille design offers excellent protection against plosives and sibilance without compromising high-frequency clarity
- Cardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Outstanding pop protection
- Quiet-Flex™ stand clamp provides silent, flexible microphone positioning
- Tough, durable, resilient – built for the road
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 90-18,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -55 dB (1.7 mV) re 1V at 1 Pa |
| Weight | 10.9 oz (310 g) |
| Dimensions | 6.97" (177.0 mm) long, 1.89" (48.0 mm) head diameter, 1.30" to 0.87" (33.0 to 22.0 mm) tapered body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8470 Quiet-Flex™ stand clamp for 5/8"-27 threaded stands; 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter; soft protective pouch |
| Audio-Technica Case Style | T4 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
AE4100
- Destined to be the next classic
- Optimized for the stage with excellent isolation properties
- The back-cavity assembly “floats” inside the handle shell, providing exceptional isolation from handling noise
- Superior anti-shock engineering for low handling noise
- Multi-stage grille design offers excellent protection against plosives and sibilance without compromising high-frequency clarity
- Cardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Outstanding pop protection
- Quiet-Flex™ stand clamp provides silent, flexible microphone positioning
- Tough, durable, resilient – built for the road
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 90-18,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -55 dB (1.7 mV) re 1V at 1 Pa |
| Weight | 10.9 oz (310 g) |
| Dimensions | 6.97" (177.0 mm) long, 1.89" (48.0 mm) head diameter, 1.30" to 0.87" (33.0 to 22.0 mm) tapered body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8470 Quiet-Flex™ stand clamp for 5/8"-27 threaded stands; 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter; soft protective pouch |
| Audio-Technica Case Style | T4 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Original: $797.00
-70%$797.00
$239.10Description
AE4100
- Destined to be the next classic
- Optimized for the stage with excellent isolation properties
- The back-cavity assembly “floats” inside the handle shell, providing exceptional isolation from handling noise
- Superior anti-shock engineering for low handling noise
- Multi-stage grille design offers excellent protection against plosives and sibilance without compromising high-frequency clarity
- Cardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Outstanding pop protection
- Quiet-Flex™ stand clamp provides silent, flexible microphone positioning
- Tough, durable, resilient – built for the road
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 90-18,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -55 dB (1.7 mV) re 1V at 1 Pa |
| Weight | 10.9 oz (310 g) |
| Dimensions | 6.97" (177.0 mm) long, 1.89" (48.0 mm) head diameter, 1.30" to 0.87" (33.0 to 22.0 mm) tapered body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8470 Quiet-Flex™ stand clamp for 5/8"-27 threaded stands; 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter; soft protective pouch |
| Audio-Technica Case Style | T4 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















