
Audio-Technica Hypercardioid Dynamic Podcast Microphone (AT2040)
AT2040
The AT2040 dynamic XLR microphone brings broadcast-quality, professional and crystal clear recording to podcasters, streamers, YouTubers and content creators alike.
Based on the bestselling BP40 broadcast microphone, the AT2040 features a multistage windscreen with nonwoven filter and high-quality foam mesh that provides excellent pop and hiss filtration. The integrated shock mount prevents unwanted noise and vibration that can be passed through even the best tripods and boom arms.
The AT2040 dynamic microphone is designed with a highly directional, hypercardioid pattern, keeping the recording focused on your voice and your voice alone. This also eliminates unwanted room and background noise - ensuring professional and high-quality broadcasting.
Audio-Technica’s AT2040 comes with a pivoting stand mount, 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter and a luxury soft protective pouch for easy and safe transportation.
- Dynamic microphone delivers warm, assertive broadcast sound that’s perfect for podcasting
- Large diaphragm for smooth, natural sound and low noise
- Multistage foam mesh windscreen provides superior internal pop filtering
- Integrated shock mount attenuates noise, shock and vibration transmitted through mic stands, booms and mounts
- Hypercardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear for maximum vocal isolation
- Includes pivoting stand mount, 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter, and a soft protective pouch
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Hypercardioid |
| Frequency Response | 80-16,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -53 dB (2.2 mV) (0 dB=1 V/Pa, 1 kHz) |
| Impedance | 600 ohms |
| Weight | 615 g (21.7 oz) |
| Dimensions | 145.3 mm (5.72") long, 52 mm (2.05") maximum body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8487 mounting clamp, 5/8”-27 to 3/8”-16 threaded adapter, Pouch |
| Audio-Technica Case Style | R13 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
AT2040
The AT2040 dynamic XLR microphone brings broadcast-quality, professional and crystal clear recording to podcasters, streamers, YouTubers and content creators alike.
Based on the bestselling BP40 broadcast microphone, the AT2040 features a multistage windscreen with nonwoven filter and high-quality foam mesh that provides excellent pop and hiss filtration. The integrated shock mount prevents unwanted noise and vibration that can be passed through even the best tripods and boom arms.
The AT2040 dynamic microphone is designed with a highly directional, hypercardioid pattern, keeping the recording focused on your voice and your voice alone. This also eliminates unwanted room and background noise - ensuring professional and high-quality broadcasting.
Audio-Technica’s AT2040 comes with a pivoting stand mount, 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter and a luxury soft protective pouch for easy and safe transportation.
- Dynamic microphone delivers warm, assertive broadcast sound that’s perfect for podcasting
- Large diaphragm for smooth, natural sound and low noise
- Multistage foam mesh windscreen provides superior internal pop filtering
- Integrated shock mount attenuates noise, shock and vibration transmitted through mic stands, booms and mounts
- Hypercardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear for maximum vocal isolation
- Includes pivoting stand mount, 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter, and a soft protective pouch
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Hypercardioid |
| Frequency Response | 80-16,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -53 dB (2.2 mV) (0 dB=1 V/Pa, 1 kHz) |
| Impedance | 600 ohms |
| Weight | 615 g (21.7 oz) |
| Dimensions | 145.3 mm (5.72") long, 52 mm (2.05") maximum body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8487 mounting clamp, 5/8”-27 to 3/8”-16 threaded adapter, Pouch |
| Audio-Technica Case Style | R13 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Description
AT2040
The AT2040 dynamic XLR microphone brings broadcast-quality, professional and crystal clear recording to podcasters, streamers, YouTubers and content creators alike.
Based on the bestselling BP40 broadcast microphone, the AT2040 features a multistage windscreen with nonwoven filter and high-quality foam mesh that provides excellent pop and hiss filtration. The integrated shock mount prevents unwanted noise and vibration that can be passed through even the best tripods and boom arms.
The AT2040 dynamic microphone is designed with a highly directional, hypercardioid pattern, keeping the recording focused on your voice and your voice alone. This also eliminates unwanted room and background noise - ensuring professional and high-quality broadcasting.
Audio-Technica’s AT2040 comes with a pivoting stand mount, 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter and a luxury soft protective pouch for easy and safe transportation.
- Dynamic microphone delivers warm, assertive broadcast sound that’s perfect for podcasting
- Large diaphragm for smooth, natural sound and low noise
- Multistage foam mesh windscreen provides superior internal pop filtering
- Integrated shock mount attenuates noise, shock and vibration transmitted through mic stands, booms and mounts
- Hypercardioid polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear for maximum vocal isolation
- Includes pivoting stand mount, 5/8"-27 to 3/8"-16 threaded adapter, and a soft protective pouch
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Hypercardioid |
| Frequency Response | 80-16,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -53 dB (2.2 mV) (0 dB=1 V/Pa, 1 kHz) |
| Impedance | 600 ohms |
| Weight | 615 g (21.7 oz) |
| Dimensions | 145.3 mm (5.72") long, 52 mm (2.05") maximum body diameter |
| Output Connector | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8487 mounting clamp, 5/8”-27 to 3/8”-16 threaded adapter, Pouch |
| Audio-Technica Case Style | R13 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















