
Audio-Technica Hypercardioid Dynamic USB Microphone (AT2040USB)
AT2040USB
The AT2040USB is an ideal microphone for creators, featuring a dynamic design for excellent voice capture with added USB functionality. Combining the broadcast-quality performance of the AT2040 dynamic podcast microphone with plug-and-play USB functionality makes this the ideal microphone for podcasters, streamers, and other content creators to achieve professional results.
- Dynamic broadcast microphone with plug-and-play USB functionality is perfect for podcasters, streamers, and other content creators
- Hypercardioid pickup focuses on your voice and minimizes room noises and echo
- Multistage foam mesh windscreen provides superior internal pop protection
- Integrated shock mount tames noise, shock and vibration transmitted through mic stands, booms and mounts
- Built-in headphone jack with high-output amplifier and volume control enables real-time monitoring with excellent sound quality
- Mix control allows the microphone signal to be blended with prerecorded audio
- Silent soft-touch mute button provides convenient, reliable muting at the microphone
- High-resolution AD convertor with 24-Bit/96 kHz sampling rate for extremely clear, natural sound reproduction
- Switchable low-cut filter controls unwanted low-frequency sound
- Two-state LED indicator ring lights blue when mic is powered on and lights red when it is muted
- Professional-grade metal body for lasting durability
- Includes mounting clamp and USB-C to USB-A cable (with USB-A to USB-C adapter)
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Hypercardioid |
| Frequency Response | 80-16,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 18 dB/octave |
| Power Requirements | USB power (5 VDC) |
| Bit Depth | 16 bit/24 bit |
| Sample Rate | 44.1 kHz/48 kHz/88.2 kHz/96 kHz |
| Controls | Headphone level control, Mix control, Low cut, Mute |
| Weight | About 600 g (21 oz) |
| Dimensions | 145.3 mm (5.7”) long, 52 mm (2.0”) maximum body diameter |
| Output Connector | USB Type-C |
| Headphone Output Power | 77 mW (at 1 kHz, 1% T.H.D., 32 ohms) |
| Headphone Jack | 3.5 mm (1/8”) stereo mini-jack |
| System Requirements | USB2.0 compliant |
| Supported OS | Windows 10, Windows 11 macOS Catalina, macOS Big Sur, macOS Monterey, macOS Ventura |
| Accessories Included | •AT8487 mounting clamp •5/8”-27 to 3/8”-16 threaded adapter •USB cable (about 2.0 m (6.6'), USB Type-C to USB Type-A) •USB conversion adapter (USB-Type-A to USB Type-C) |
| Notes | For product improvement, the product is subject to modification without notice. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
AT2040USB
The AT2040USB is an ideal microphone for creators, featuring a dynamic design for excellent voice capture with added USB functionality. Combining the broadcast-quality performance of the AT2040 dynamic podcast microphone with plug-and-play USB functionality makes this the ideal microphone for podcasters, streamers, and other content creators to achieve professional results.
- Dynamic broadcast microphone with plug-and-play USB functionality is perfect for podcasters, streamers, and other content creators
- Hypercardioid pickup focuses on your voice and minimizes room noises and echo
- Multistage foam mesh windscreen provides superior internal pop protection
- Integrated shock mount tames noise, shock and vibration transmitted through mic stands, booms and mounts
- Built-in headphone jack with high-output amplifier and volume control enables real-time monitoring with excellent sound quality
- Mix control allows the microphone signal to be blended with prerecorded audio
- Silent soft-touch mute button provides convenient, reliable muting at the microphone
- High-resolution AD convertor with 24-Bit/96 kHz sampling rate for extremely clear, natural sound reproduction
- Switchable low-cut filter controls unwanted low-frequency sound
- Two-state LED indicator ring lights blue when mic is powered on and lights red when it is muted
- Professional-grade metal body for lasting durability
- Includes mounting clamp and USB-C to USB-A cable (with USB-A to USB-C adapter)
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Hypercardioid |
| Frequency Response | 80-16,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 18 dB/octave |
| Power Requirements | USB power (5 VDC) |
| Bit Depth | 16 bit/24 bit |
| Sample Rate | 44.1 kHz/48 kHz/88.2 kHz/96 kHz |
| Controls | Headphone level control, Mix control, Low cut, Mute |
| Weight | About 600 g (21 oz) |
| Dimensions | 145.3 mm (5.7”) long, 52 mm (2.0”) maximum body diameter |
| Output Connector | USB Type-C |
| Headphone Output Power | 77 mW (at 1 kHz, 1% T.H.D., 32 ohms) |
| Headphone Jack | 3.5 mm (1/8”) stereo mini-jack |
| System Requirements | USB2.0 compliant |
| Supported OS | Windows 10, Windows 11 macOS Catalina, macOS Big Sur, macOS Monterey, macOS Ventura |
| Accessories Included | •AT8487 mounting clamp •5/8”-27 to 3/8”-16 threaded adapter •USB cable (about 2.0 m (6.6'), USB Type-C to USB Type-A) •USB conversion adapter (USB-Type-A to USB Type-C) |
| Notes | For product improvement, the product is subject to modification without notice. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Description
AT2040USB
The AT2040USB is an ideal microphone for creators, featuring a dynamic design for excellent voice capture with added USB functionality. Combining the broadcast-quality performance of the AT2040 dynamic podcast microphone with plug-and-play USB functionality makes this the ideal microphone for podcasters, streamers, and other content creators to achieve professional results.
- Dynamic broadcast microphone with plug-and-play USB functionality is perfect for podcasters, streamers, and other content creators
- Hypercardioid pickup focuses on your voice and minimizes room noises and echo
- Multistage foam mesh windscreen provides superior internal pop protection
- Integrated shock mount tames noise, shock and vibration transmitted through mic stands, booms and mounts
- Built-in headphone jack with high-output amplifier and volume control enables real-time monitoring with excellent sound quality
- Mix control allows the microphone signal to be blended with prerecorded audio
- Silent soft-touch mute button provides convenient, reliable muting at the microphone
- High-resolution AD convertor with 24-Bit/96 kHz sampling rate for extremely clear, natural sound reproduction
- Switchable low-cut filter controls unwanted low-frequency sound
- Two-state LED indicator ring lights blue when mic is powered on and lights red when it is muted
- Professional-grade metal body for lasting durability
- Includes mounting clamp and USB-C to USB-A cable (with USB-A to USB-C adapter)
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Hypercardioid |
| Frequency Response | 80-16,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 18 dB/octave |
| Power Requirements | USB power (5 VDC) |
| Bit Depth | 16 bit/24 bit |
| Sample Rate | 44.1 kHz/48 kHz/88.2 kHz/96 kHz |
| Controls | Headphone level control, Mix control, Low cut, Mute |
| Weight | About 600 g (21 oz) |
| Dimensions | 145.3 mm (5.7”) long, 52 mm (2.0”) maximum body diameter |
| Output Connector | USB Type-C |
| Headphone Output Power | 77 mW (at 1 kHz, 1% T.H.D., 32 ohms) |
| Headphone Jack | 3.5 mm (1/8”) stereo mini-jack |
| System Requirements | USB2.0 compliant |
| Supported OS | Windows 10, Windows 11 macOS Catalina, macOS Big Sur, macOS Monterey, macOS Ventura |
| Accessories Included | •AT8487 mounting clamp •5/8”-27 to 3/8”-16 threaded adapter •USB cable (about 2.0 m (6.6'), USB Type-C to USB Type-A) •USB conversion adapter (USB-Type-A to USB Type-C) |
| Notes | For product improvement, the product is subject to modification without notice. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















