
Audio-Technica Multi-pattern Condenser Microphone (AT4050)
AT4050
Ideal for studio use and live sound productions with vocals, piano, strings, drum overheads, guitar amps, and more.
Audio-Technica’s AT4050. For performance that legends are made of.
- Transparent uppers/mids balanced by rich low-end qualities combine with advanced acoustic engineering for extensive performance capabilities and highest quality
- Dual-diaphragm capsule design maintains precise polar pattern definition across the full frequency range of the microphone
- The 2-micron-thick, vapor-deposited gold diaphragms undergo a five-step aging process so that the optimum characteristics achieved remain constant over years of use
- Three switchable polar patterns: omni, cardioid, figure-of-eight
- Transformerless circuitry virtually eliminates low-frequency distortion and provides superior correlation of high-speed transients
- State-of-the-art surface-mount electronics ensure compliance with A-T's stringent consistency and reliability standards
- Switchable 80 Hz hi-pass filter and 10 dB pad
- Custom shock mount provides superior isolation
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Externally-polarized (DC bias) condenser |
| Polar Pattern | Cardioid, Omnidirectional, Figure-of-eight |
| Frequency Response | 20-18,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -36 dB (15.8 mV), re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 149 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 159 dB SPL, with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 17 dB |
| Dynamic Range | 132 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 77 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 48V DC, 4.2 mA typical |
| Switches | Polar selection; Flat, roll-off; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 18.0 oz (510 g) |
| Dimensions | 7.40" (188.0 mm) long, 2.10" (53.4 mm) maximum body diameter |
| Output Connectors | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8449a shock mount for 5/8"-27 threaded stands; microphone dust cover; protective carrying case |
| Audio-Technica Case Style | R1 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
AT4050
Ideal for studio use and live sound productions with vocals, piano, strings, drum overheads, guitar amps, and more.
Audio-Technica’s AT4050. For performance that legends are made of.
- Transparent uppers/mids balanced by rich low-end qualities combine with advanced acoustic engineering for extensive performance capabilities and highest quality
- Dual-diaphragm capsule design maintains precise polar pattern definition across the full frequency range of the microphone
- The 2-micron-thick, vapor-deposited gold diaphragms undergo a five-step aging process so that the optimum characteristics achieved remain constant over years of use
- Three switchable polar patterns: omni, cardioid, figure-of-eight
- Transformerless circuitry virtually eliminates low-frequency distortion and provides superior correlation of high-speed transients
- State-of-the-art surface-mount electronics ensure compliance with A-T's stringent consistency and reliability standards
- Switchable 80 Hz hi-pass filter and 10 dB pad
- Custom shock mount provides superior isolation
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Externally-polarized (DC bias) condenser |
| Polar Pattern | Cardioid, Omnidirectional, Figure-of-eight |
| Frequency Response | 20-18,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -36 dB (15.8 mV), re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 149 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 159 dB SPL, with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 17 dB |
| Dynamic Range | 132 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 77 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 48V DC, 4.2 mA typical |
| Switches | Polar selection; Flat, roll-off; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 18.0 oz (510 g) |
| Dimensions | 7.40" (188.0 mm) long, 2.10" (53.4 mm) maximum body diameter |
| Output Connectors | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8449a shock mount for 5/8"-27 threaded stands; microphone dust cover; protective carrying case |
| Audio-Technica Case Style | R1 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Original: $97,100.00
-70%$97,100.00
$29,130.00Description
AT4050
Ideal for studio use and live sound productions with vocals, piano, strings, drum overheads, guitar amps, and more.
Audio-Technica’s AT4050. For performance that legends are made of.
- Transparent uppers/mids balanced by rich low-end qualities combine with advanced acoustic engineering for extensive performance capabilities and highest quality
- Dual-diaphragm capsule design maintains precise polar pattern definition across the full frequency range of the microphone
- The 2-micron-thick, vapor-deposited gold diaphragms undergo a five-step aging process so that the optimum characteristics achieved remain constant over years of use
- Three switchable polar patterns: omni, cardioid, figure-of-eight
- Transformerless circuitry virtually eliminates low-frequency distortion and provides superior correlation of high-speed transients
- State-of-the-art surface-mount electronics ensure compliance with A-T's stringent consistency and reliability standards
- Switchable 80 Hz hi-pass filter and 10 dB pad
- Custom shock mount provides superior isolation
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Externally-polarized (DC bias) condenser |
| Polar Pattern | Cardioid, Omnidirectional, Figure-of-eight |
| Frequency Response | 20-18,000 Hz |
| Low Frequency Roll Off | 80 Hz, 12 dB/octave |
| Open Circuit Sensitivity | -36 dB (15.8 mV), re 1V at 1 Pa |
| Maximum Input Sound Level | 149 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.; 159 dB SPL, with 10 dB pad (nominal) |
| Noise | 17 dB |
| Dynamic Range | 132 dB, 1 kHz at Max SPL |
| Signal-to-Noise Ratio | 77 dB, 1 kHz at 1 Pa |
| Phantom Power Requirements | 48V DC, 4.2 mA typical |
| Switches | Polar selection; Flat, roll-off; 10 dB pad (nominal) |
| Weight | 18.0 oz (510 g) |
| Dimensions | 7.40" (188.0 mm) long, 2.10" (53.4 mm) maximum body diameter |
| Output Connectors | Integral 3-pin XLRM-type |
| Accessories Included | AT8449a shock mount for 5/8"-27 threaded stands; microphone dust cover; protective carrying case |
| Audio-Technica Case Style | R1 |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















