
Audio-Technica Omnidirectional Condenser Boundary Microphone (ATR4697-USB)
ATR4697-USB
- Perfect for meetings and teleconferencing
- Plugs into computers, tablets, smartphones and other devices
- 1.5 m (4.9') cable is terminated with USB-C connector, and comes with USB-C to USB-A adapter
- Omnidirectional pickup pattern offers full 360° coverage
- Rugged construction for long-lasting performance
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Response | 50 – 15,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -46 dB |
| Power Requirements | 5V DC |
| Weight | 48 g (1.7 oz) |
| Cable | 1.5 m (4.9') terminated with USB-C connector |
| Accessories Included | USB-C to USB-A adapter* |
| Notes | * The included USB-C to USB-A adapter is intended for use with this Audio-Technica product only. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
ATR4697-USB
- Perfect for meetings and teleconferencing
- Plugs into computers, tablets, smartphones and other devices
- 1.5 m (4.9') cable is terminated with USB-C connector, and comes with USB-C to USB-A adapter
- Omnidirectional pickup pattern offers full 360° coverage
- Rugged construction for long-lasting performance
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Response | 50 – 15,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -46 dB |
| Power Requirements | 5V DC |
| Weight | 48 g (1.7 oz) |
| Cable | 1.5 m (4.9') terminated with USB-C connector |
| Accessories Included | USB-C to USB-A adapter* |
| Notes | * The included USB-C to USB-A adapter is intended for use with this Audio-Technica product only. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Original: $317.00
-70%$317.00
$95.10Description
ATR4697-USB
- Perfect for meetings and teleconferencing
- Plugs into computers, tablets, smartphones and other devices
- 1.5 m (4.9') cable is terminated with USB-C connector, and comes with USB-C to USB-A adapter
- Omnidirectional pickup pattern offers full 360° coverage
- Rugged construction for long-lasting performance
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Response | 50 – 15,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -46 dB |
| Power Requirements | 5V DC |
| Weight | 48 g (1.7 oz) |
| Cable | 1.5 m (4.9') terminated with USB-C connector |
| Accessories Included | USB-C to USB-A adapter* |
| Notes | * The included USB-C to USB-A adapter is intended for use with this Audio-Technica product only. |
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















