
Audio-Technica Unidirectional Dynamic Vocal/Instrument Microphone (ATR1300X)
ATR1300x
- Professional sound quality for vocals and instruments
- Ideal for use with karaoke machines, live/studio mixers, and sound systems
- Unidirectional polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Detachable 5 m (16.5') cable (XLR to 1/4" plug)
- Rugged metal construction for long-lasting performance
- Conveniently located on/off switch
- Includes adjustable stand clamp
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Frequency Response | 70 – 12,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -52 dB |
| Weight | 329 g (11.6 oz) without cable |
| Cable | Detachable, replaceable 5 m (16.5') cable (XLR to 1/4") |
| Accessories Included |
Adjustable stand clamp
|
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
ATR1300x
- Professional sound quality for vocals and instruments
- Ideal for use with karaoke machines, live/studio mixers, and sound systems
- Unidirectional polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Detachable 5 m (16.5') cable (XLR to 1/4" plug)
- Rugged metal construction for long-lasting performance
- Conveniently located on/off switch
- Includes adjustable stand clamp
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Frequency Response | 70 – 12,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -52 dB |
| Weight | 329 g (11.6 oz) without cable |
| Cable | Detachable, replaceable 5 m (16.5') cable (XLR to 1/4") |
| Accessories Included |
Adjustable stand clamp
|
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
Original: $399.00
-70%$399.00
$119.70Description
ATR1300x
- Professional sound quality for vocals and instruments
- Ideal for use with karaoke machines, live/studio mixers, and sound systems
- Unidirectional polar pattern reduces pickup of sounds from the sides and rear, improving isolation of desired sound source
- Detachable 5 m (16.5') cable (XLR to 1/4" plug)
- Rugged metal construction for long-lasting performance
- Conveniently located on/off switch
- Includes adjustable stand clamp
| Microphones | |
|---|---|
| Element | Dynamic |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Frequency Response | 70 – 12,000 Hz |
| Open Circuit Sensitivity | -52 dB |
| Weight | 329 g (11.6 oz) without cable |
| Cable | Detachable, replaceable 5 m (16.5') cable (XLR to 1/4") |
| Accessories Included |
Adjustable stand clamp
|
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |




















