Audio-TechnicaAudiophile Open-air Headphones (ATH-AD500X)
ATH-AD500X
- Newly designed 53 mm drivers with CCAW voice coils reproduce remarkably natural sound, with deep, impactful bass and outstanding vocal projection
- Lightweight honeycomb aluminum casing
- Flexible raised-fabric earpads offer excellent wearing comfort and durability
- Gold-plated stereo 1/8" (3.5 mm) connector with 1/4" (6.3 mm) adapter
| Headphones | |
|---|---|
| Type | Open-air Dynamic |
| Driver Diameter | 53 mm |
| Frequency Response | 5 – 25,000 Hz |
| Maximum Input Power | 500 mW |
| Sensitivity | 100dB/mW |
| Impedance | 48 ohms |
| Weight | 235 g |
| Cable | 3.0 m (9.8') |
| Connector | 3.5 mm(1/8") mini stereo, gold-plated |
| Accessories Included |
Detachable 1/4" (6.3 mm) adapter
How Long Will Shipping Take?
For shipping and handling times, please see below:
| Item is Released | Items will ship within 1 day if in stock and as soon as available if inbound. |
| Item is a Pre-Order Sale | Items will ship once available after the release date. |
| Item is on Backorder | Orders will ship once checked in but may take 15-45 days to restock. |
ATH-AD500X
| Headphones | |
|---|---|
| Type | Open-air Dynamic |
| Driver Diameter | 53 mm |
| Sensitivity | 100dB/mW |
| Impedance | 48 ohms |
| Weight | 235 g |
| Cable | 3.0 m (9.8') |
| Accessories Included |
How Long Will Shipping Take?
Description
ATH-AD500X
| Driver Diameter | 53 mm |
| Impedance | 48 ohms |